Płynny wosk na włosy – olej jojoba. Poznaj jego właściwości!

olej-jojoba.jpgOlej jojoba znany i ceniony jest na całym świecie. Simondsja kalifornijska to roślina, z której pozyskuje się ten olej. W swojej gatunkowej nazwie łacińskiej zapisane ma „chińska” (Chinensis), choć faktycznie pochodzi z Ameryki Północnej. To nie jedyna ciekawostka związana z tym produktem. Co jeszcze można powiedzieć o oleju jojoba?

Naturalny olej jojoba to tak naprawdę… płynny wosk. Pod względem wyglądu nie różni się wiele od olejków roślinnych. Poza tym, że w temperaturze niższej niż 7 stopni Celsjusza może zastygać. Ogólnie olej jojoba charakteryzuje się też niską lepkością, bez względu na stan skupienia. Jest zatem mniej tłusty niż inne oleje do włosów, mimo że bardzo dobrze natłuszcza i odżywia. To zdecydowanie ogromna zaleta oleju jojoba. To naturalny kosmetyk, który wchłania się we włosy natychmiastowo, nie pozostawia tłustej warstwy i nie obciąża włosów.

Warto wspomnieć, że olej jojoba jest odporny na utlenianie i ciepło. Można podgrzewać go do temperatury nawet 300 stopni Celsjusza, a jego właściwości pozostaną niezmienne. To dlatego olej jojoba tak świetnie sprawdza się na włosach każdego rodzaju. Temperatura jest bardzo ważna w olejowaniu włosów, bo pomaga rozchylić łuski włosa i ułatwia absorbowanie substancji odżywczych. Niektóre oleje tracą swoje właściwości, jeśli nakładane są na ciepło lub podgrzewane po nałożeniu. Olej jojoba może zadziałać wtedy tylko lepiej

Właściwości oleju jojoba na włosy:

  • naturalny filtr UV,
  • ochrona przed wolnymi rodnikami,
  • odbudowa komórkowa,
  • wzmacnia i uelastycznia,
  • eliminuje łupież i stany zapalne,
  • wygładza włosy,
  • powstrzymuje rozdwajanie się.

A jakie składniki odżywcze może oddać włosom olej jojoba? Przede wszystkim skwalen, czyli naturalny budulec płaszcza lipidowego naszej skóry. To on ochrania m.in. włosy przed utratą niezbędnej wody. Olej jojoba uzupełnia powłokę ochronną i pośrednio wpływa na odpowiedni poziom nawilżenia włosów. Naturalny olej z orzechów jojoba to również bogactwo witamin. Szczególnie ważna jest witamina F, czyli gruba niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ciekawostka:

Olej jojoba bywa mylony z innym olejem pozyskiwanym z podobnej w nazewnictwie rośliny. Oprócz jojoby występuje jeszcze niespokrewniona z nią głożyna pospolita znana jako „jujuba” od łacińskiego „Ziziphus jujuba”. Bez znajomości tych roślin bardzo łatwo o pomyłkę.